ÖZLEM AYDINLATMA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
Sarayın aydınlatma direkleri Torbalı’da

Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan Kutlu Doğum Gül Bahçesi bugün açılıyor. Alanda yer alan 6 adet aydınlatma direklerinin bir örneği ise Türkmenistan Devlet Başkanlığı Sarayı’nın bahçesinde bulunuyor.

TORBALI Belediyesi tarafından yaptırılan ve Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyan Kutlu Doğum Gül Bahçesi bugün gerçekleştirilecek olan tören sonrasında açılacak. 20 Ocak’ta başlayan çalışmalar 4 ay sürdü. Eski İzmir Caddesi üzerinde yer alan Haranın yanındaki 900 metrekarelik alana yapılan park, farklı özellikleriyle de dikkat çekiyor. Türkiyenin en önemli taş ustalarından olan Aydın Korkmaz’ın yaptığı anıtın Türkiye’de eşi benzeri bulunmazken, alan içerisinde yapılan çalışmalar ise dini bilgileri simgeliyor. İnce detayların bulunduğu Kutlu Doğum Parkı’nda en dikkat çekici unsurlardan bir tanesi ise aydınlatma direkleri oldu. İstanbul’daki bir firma tarafından yaptırılan 6 adet aydınlatma direklerinin bir örneği ise Türkmenistan Devlet Başkanlığı’nın bahçesinde bulunuyor.

İSTANBUL’DAN ÖZEL OLARAK GETİRTİLDİ

BURSA’DAN özel olarak getirtilen ve 11 ay boyunca açan 30 çeşit gülün yer aldığı Kutlu Doğum Parkı’nda en dikkat çekici ekipman ise aydınlatma direkleri. Farklı ve ihtişamlı görünüşleri ile ilgi gören bu direkler ise özel olarak İstanbul’dan getirtildi. İstanbul’da 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren Polight Özlem Aydınlatma San. Tic. Ltd. Ştitarafından yapılan 6 adet aydınlatma direğinin bir örneği ise Türkmenistan Devlet Başkanlığı’nın bahçesinde bulunuyor. Sarı ışıklı aydınlatma direkleri, akşam karanlığıyla birlikte Kutlu Doğum Parkı’nın ihtişamlı görüntüsünü gözler önüne seriyor.

ANITTAKİ İNCE DETAYLAR

KUTLU Doğum Parkı’nda Gül Bahçesi Anıtı’na hayat veren Aydın Korkmaz: “Sadece Torbalı’ya değil, Türkiye’ye önemli bir eser kazandırdık. Anıttaki sütun kaidesi ve sütun başlığı 17. yüzyılda yapılan Bey Cami’deki sütun başlıklarının motiflerine sahip. Ayrıca anıttaki bir diğer motif olan hendese ise Osmanlı döneminde sıkça kullanılan en önemli motiflerden bir tanesi. Anıta ulaşmak için 6 adet basamak bulunuyor. Bu 6 basamak İmanın Şartları’nı simgelerken, anıtı oluşturan 5 parçada ise İslamın 5 Şartı düşüncesi uygulandı. Anıt genel olarak Peygamber Efendimizi ve 4 halifeyi simgeliyor. Türkiye’deki anıtlar literatürüne girecek bir eser. Belediye Başkanı İsmail Uygur’a bu eseri yapmamda bana fırsat verdiği için teşekkür ediyorum” dedi.

6666 ADET GÜL, 6666 AYET’İ SİMGELİYOR

PEYGAMBER Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’nın (S.A.V) doğum gününe özel olarak yaptırılan Kutlu Doğum Gül Bahçesi bitti. Görkemli görüntüsü ile göz kamaştıran Kutlu Doğum Parkı bugün Cuma namazından sonra saat 14:30’da açılacak. İlçe Müftüsü Mehmet Akpınar’ın teklifi sonrasında Belediye Başkanı İsmail Uygur, Torbalı’ya eşsiz bir eser kazandırmak için harekete geçti. Kolları sıvayan Uygur, Türkiye’de eşi benzer bulunmayan bir eser için öncelikle ünlü mermer ustası Aydın Korkmaz ile anlaştı. Gül Bahçesi Anıtı için çalışmalara başlayan Korkmaz, 8 çalışanıyla birlikte 1,5 ayda anıtı tamamladı. Tamamen el işçiliği ile yapılan anıt muhteşem bir görünüme kavuştu. Anıtın çevresinde 4 halifeye ait ünlü sözler bulunuyor. Bahçeye 6666 adet gül dikilirken, bu çalışma Kur’anı Kerim’deki 6666 ayet düşünülerek yapıldı.